Očarená bozkom

Autor: Marcela Olšavská | 15.10.2012 o 13:14 | (upravené 15.10.2012 o 21:31) Karma článku: 4,92 | Prečítané:  311x

Nezabudnuteľný, úžasný... a k tomu skutočný! Napriek tomu, že som o ňom už veľakrát počula, veľa čítala... predsa len... keď som ho zažila na vlastnej koži, pochopila som, v čom spočíva jeho jedinečnosť, jeho sila. Bozk!

Veľkolepý mystický obraz vyvolávajúci priam nadpozemský duchovný pocit ma jednoducho očaril. Nadčasový produkt Gustava Klimta, výrazného predstaviteľa viedenskej secesie, som mala možnosť vidieť „naživo" minulý víkend v barokovom zámku Belvedere vo Viedni. Nachádza sa tu pri príležitosti 150. výročia narodenia tohto avantgardného umelca.

clanok_foto_963.jpg

Tajuplná zmyslenosť vynárajúca sa z obrazu  pôsobí magicky, priam transcendentálne. Ak stojíte pred obrazom, pozorujete ho, ostanete rovnako zhypnotizovaní, ako ona - práve pobozkaná dievčina na plátne. Jej melancholický, zasnený výraz tváre v kontraste s mladíkovým robustným krkom tiahnucim sa k nežným perám, pomaly vťahuje diváka do romantického príbehu osudovej lásky. Prepletajúce sa telá dvoch mladých ľudí zahaľuje dekoratívny plášť, tvorený z geometrických obrazcov - obdlžníkov, kruhov, špirál... ako odkaz na tvrdú - mužskú a jemnú - ženskú symboliku.

Bozk je majstrovským dielom najmä z pohľadu dokonalého spojenia námetu, kompozície, štylizácie, farebnosti a ikonografie, ktoré odráža autorov osobitý charakteristický prejav. Nesie v sebe čosi zvláštne, neobyčajné, pre čo sa oplatí cestovať „až" za hranice Slovenska. V žiadnom prípade Vás nenechá vlažnými, bez ohľadu na to, či patríte medzi výtvarných fajnšmekrov, alebo sa s obrazovým umením ešte len zoznamujete.

Ak sa teda vyberiete do Viedne spoznávať Klimta, okrem spomínanej „TOP 1" objavíte v Hornom Belvederi aj niekoľko ďalších, pomerne známych obrazov ako napr. tajomnú Juditu, Salome, Adama a Evu, či meravú Fritzu Riedler. Zaujímavým doplnkom výstavy sú aj diela Egona Schieleho a Clauda Moneta, reflektujúce vzájomné vplyvy tvorby týchto výnimočných umelcov. A nezabudnite si kúsok umenia priniesť so sebou aj domov, či už v podobe šperku, magnetky alebo pohľadnice, napríklad aj s reprodukciou podmanivého Bozku!

Výstavu stíhate do 6. 1. 2013.

 

Fotografia a viac info:                              http://www.belvedere.at/en/ausstellungen/ausstellungsvorschau/150-years-of-gustav-klimt-e11742

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Skúsili sme prejsť ilegálne z Mexika do USA. Vypustia psy a mieria na vás samopalom

Oscarový režisér nakrútil unikátnu virtuálnu realitu.

KOMENTÁRE

Vydrží to ešte Most alebo padne?

Trpezlivosť voličov nemožno skúšať donekonečna.


Už ste čítali?